Festival Politické písně...

Pondělí v 19:40 | Frank Nykl |  Clanky jinych autoru
Má odpověď na sprosté napadání trampů, ze strany bíťáků. Můj článek vyšel 18 a 19 června v Karlovarském, Sokolovském a Chebském deníku. Jejich  konfrontační napadání otiskli k tomu a má odpověď snad vyjde co nejdřív. Jestli nevyjde, bude se jednat o diskriminaci a potlačování svobody projevu. Frank.

Sorry. Nedalo mi to, na to se nedá mlčet. Původně jsem nechtěl jmenovat agenta STB, který začal se svými spolupracovníky budovat Politickou píseň Sokolov. Ale onen dotyčný je už po smrti a než aby se dál šířily různé nepodložené fámy, tak jsem s tím vyšel na povrch. Teď už asi pořadatelé nové Politické písně pochopí, (při jejich vzdělání),   kde je pravda. Frank Nykl.

Vážení pořadatelé Festivalu Politické písně.

I když mi bylo z několika stran nenápadně naznačeno, že bych si vás neměl dovolit  kritizovat, protože se na vás odevšad hrnou hory chvály a děkovné listy, přesto jsem po vaši naivní odpovědi neodolal.

Napřed bych chtěl zdůraznit, že se po dobu vašeho muzikálního konání otřásal opravdu celý špitál. Já tam ležel, tudíž jsem to měl z první ruky a přál bych těm, co to pořádají, ať si to  na onen kopec přijdou taky poslechnout. Opravdu se randál všude rozléhá, hlavně v noci. To že neznám styl Techno a jeho rozdíly v mezích této neurvalé muziky, mě snad omlouvá. Jsem už starší a domnívám se že "Ticho léčí". Pro mě je to všechno stejný rámus a stejné hloupé texty.
Protože jsem s naší trampskou kapelou "Pekelníci" Karlovy Vary, začátkem sedmdesátých let vystupoval na různých Sokolovských Dostavnících a oblastních soutěžích "Porta", něco o tom, kdo to vymyslel a založil, vím. Většina trampských kapel jako byla naše, "Pekelníci (později Trepka - Nejdek), Golden Buffalo (Bizoni z Kraslic), T.O. Tennessee z Ostrova, Věční poutníci Habartov" a další, se odmítli něčeho podobného zúčastnit. Za kapelu Pekelníci jsem musel oznámit odmítnutí našeho vystoupení jak na Kulturním středisku v Karlových Varech, tak v Sokolově hlavnímu organizátorovi této akce, vedoucímu Sokolovského Kulturního střediska Jardovi Studenému. Nikdo z nás nevěděl, že Jarda Studený (Hawakau) pracoval mezi námi už řadu let, jako tajný spolupracovník -  placený agent STB pod krycím jménem "Jarda" a pod číslem  - 20 1027 366 903. Zemřel r. 1997. Nikdo se už asi nedozví, kdo a proč už v prosinci 1989 nechal spálit jeho spisy. V roce 1997, se několik kamarádů ze Sokolova úplně náhodou dozvědělo, že Jarda zemřel a tak se vydali do jeho bytu. Našli otevřené dveře a všechny věci v se válely po zemi. Byli to podivní zloději, cennosti je prý nezajímaly, jenom dokumenty. Nezbyl tam ani kousek popsaného papíru. Dodnes se nic nevypátralo a kdo ví, jestli s tím vůbec někdo začal? Proč taky? To je vysoká politika.

Nechuť k Politické písni dobře  popisuje i můj dobrý kamarád z bývalých "Plížáků" Sokolov, Wabi Daněk:
 " Jsem možná jeden z mála solitérů, kteří na festivalu politické písně Sokolov nevystupovali. To co píšu je neutrální informace, nestálo mě to žádné úsilí, jen jsem prostě řekl, že tam nechci hrát."

Kde se zrodil ten hrozný nápad s Politickou písní je nasnadě. Politická píseň byla na veřejnosti neustále vychvalována a po muzikantech jakéhokoli žánru se tvrdě požadovala účast. " Jestli tam nebudete vystupovat, tak už taky nemusíte hrát vůbec!" Na někoho byl vykonáván nátlak, někdo tam vystupoval dobrovolně aby si polepšil a někdo se chtěl dostat nahoru za každou cenu. Bylo mnoho kapel které tenhle muzikální paskvil odmítlo a nic se jim za to nestalo! Někteří, co  se tam ale přihlásili ze zbabělosti, se za to dodnes stydí.

Festival v únoru 1973 zahájily  kapely i písničkáři zvučných jmen, jako třeba  Spirituál kvintet,  Bob Frídl, skupiny jako Rangers (tehdy už Plavci),  Žentour, kapela Olympic a mnoho dalších. Ti se hlavně kvůli kariérismu  nestyděli vystupovat a  hrát na těchto prorežimních festivalech politické písně.  Z tuzemské produkce Olympicu hodně napovídaly oficiální režimní ceny za "angažovanou tvorbu" podlézavých písní typu "Slzy tvý mámy šedivý" a skladba s názvem "Únos", což byla reakce na dobovou ideologickou kampaň proti únoscům našeho letadla na Západ. Olympic jednu dobu plodil skutečně režimu silně podléza-jící texty.

Takže, nic nesvádějte na opravdové trampy, ti s tím nezačali a většinou to bojkotovali. Hrát tam jak vidíte začaly kapely, které by v lese zabloudily! Trampské kapely raději hrály u ohňů zadarmo pro kamarády, než na Politické písni za peníze!

Ten váš citát od Ivana Hoffmana, že "antikomunisti jsou stejní jako komunisti", je naivní až dětský. Podle toho, by ti, co prožili komunistické lágry a ti co tam zemřeli hlady nebo týráním, byli stejní jako jejich žalářníci? Co je tohle za blábol? To jste vymysleli s Hoffmanem vy, nebo vám ještě někdo pomáhal?

Já byl jedním z těch, co chtěli v této zemi nastolit dodržování Lidských práv " Helsinský akt), hlavně Svobodu slova a tak jsem "bojoval" i za vás už jen tím, že jsem přes kopírák na psacím stroji v Nemocnici v Ostrově kde jsem dělal, po nocích tajně rozšiřoval úvodní Provolání Charty 77. Lidé totiž museli na schůzích proti Chartě jednomyslně protestovat, aniž by ji vůbec četli. Dodnes stojím za tím, co říkal VOLTAIRE, François Arouet

"Nesouhlasím s tím, co říkáš, ale do poslední kapky krve budu bránit tvé právo to říci."
Zkuste to také.  Historik Frank Nykl.

---


Poznamka R.H.: Video zmineneho olympickeho Unosu. Na baskytaru hraje Jiri Korn, jo ten Jiri Korn. Muze mi nekdo jmenoval aspon DESET takzvanych ceskych umelcu starsich 45 let, kteri nebyli zkurvena komunisticka kolaborantska prasata?
 

Reklama

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vladimír Hučín Vladimír Hučín | Pondělí v 21:14 | Reagovat

Naprosto souhlasím s Tebou Rosťo. Ano, tak to tady je. Teď se tady cpe do popředí jistý Michal David - spolupracovník StB s kr. jm. Svazák a jak vidět, má podporu i státních institucí.

2 mM mM | Pondělí v 22:04 | Reagovat

[1]: A co Komorous?

3 To: mM To: mM | Úterý v 0:29 | Reagovat

Komorous pokud vim nejni muzikant, tak ho sem netahejte.

4 děda děda | Úterý v 5:53 | Reagovat

Na Festivalu Politické písně jsem hrál celkem dvakrát - už si přesně nepamatuji kdy, mám dojem, že v roce 1974 a 1980, ale jistý si nejsem. Byla to docela sranda. Hodně se tam chlastalo, kdo věděl jak na to, užil si i sexuálních radovánek a dali se tam potkat zajímaví lidé - třebas Dean Reed, Waldemar Matuška a i ten Wabi Daněk (pokud tvrdí, že tam nikdy nehrál, tak buď vědomě lže nebo má slabou paměť, bylo to právě v tom roce přibližně 1974, jeho vlastní kapela Plížáci s ním hrát odmitla, tak dal narychlo dohromady jinou partu pod stejným názvem a hráli tam píseň Dawson o utrpení politických vězňů v Chile), další trampští bardi jako třebas Vojta Kiďák Tomáško, ano i Karel Plíhal tam prokmitl. Taky jsem se tam dozvěděl, co to je zerbaghali - afghánský dřevěný bubínek, hrál na něj takový malinký mužíček a když skončil desetiminutové sólo, řvali nadšením i hudebně zcela nevzdělaní dělníci z textilky, v jejíž hale se to vystoupení konalo (dnes je tam nejspíš skladiště vietnamských obchodníků nebo něco podobného v rámci svobodného tržního podnikání a likvidace české textilní výroby). Jardu Studeného jsem samozřejmě znal, i když v oné době jsem pochopitelně netušil, že je spolupracovníkem StB. Udělal kromě PolitFestu i spoustu dobré práce, když organizoval akce jako Sokolovský Dostavník anebo Porta. Pravda, zaslechl jsem něco o nějakých podrazech, které měl na svědomí, taky neměl rád, když v Západočeském kraji někdo jiný organizoval něco na téma country, folku a trampáren  bez něj, ale to nebylo myslím proto, že by mu tím unikaly důležité výzvědné informace, byl to prostě starší starý mládenec chatrného zdraví, který měl své mouchy a asi trochu žárlil.

Rozhodně si kvůli své účasti na PolitFestu nepřipadám jako zkurvené komunistické kolaborantské prase, i když nějak zvlášť hrdý na to taky nejsem. Kdybychom tam nebyli hráli, asi by se nic nestalo, nic jsme z toho neměli, ani peníze (byli jsme přece amatérští lidoví umělci), ani přednost při natáčení desek - na to byli jiní machři, kteří to měli "obšancované" jinde a jinak - k tomu účast na PolitFestu nestačila, bylo zapotřebí mít ty správné "kamarády" a vědět, kde komu co "šoupnout", v rozhlase, televizi, Supraphonu atd. Taky jsme kvůli tomu netvořili speciální písničky, za které bychom se někde jinde museli stydět. Prostě jsme vylezli na pódium, odehráli své tři minuty a měli jsme aspoň pokoj na to, abychom mohli dělat věci, na kterých nám opravdu záleželo. Tedy my lidoví umělci přinejmenším většinou - pokud jde o muzikanty profesionálně již tehdy etablované (např. citovaný Olympic apod.), bylo to patrně trochu jinak. Ale odsuzovat šmahem všechny, kteří tímhle sajrajtem prošli, to už by bylo možné zatracovat lidi i za to, že v národním podniku Pramen nakupovali výrobky národního podniku Lihovar Božkov. Ty salámy, které Paroubek kradl pro Rosťu, se taky nejspíš vyráběly pod patronátem KSČ - pochybuju, že by je Československá lidová armáda dovážela z USA speciálně pro tento účel. Naproti tomu nepochybuju, že Rosťa své působení v této armádě za zkurvené komunistické kolaborantské prasáctví nepovažuje a rozhodně mu to nemám za zlé, i když já sám jsem se tomuto působení vyhnout dokázal a poctivě řečeno, o politiku mi přitom vůbec nešlo.

Jedna perlička - v roce 1975 jistá countryová skupina dostala v Sokolově čestné uznání za písničku, kterou pak v témže roce měla zakázanu hrát na festivalu Porta v Třebíči.

A jen tak na okraj - pane historiku Franku Nykle, opravdu se jmenujete Frank anebo si tím jen snažíte dodat punc světovosti (na způsob provozovatelů ubytovacích zařízení pod heslem "Zimmer frei") ? Konec konců, nic proti tomu, jsme v tzv. svobodném světě a každý se může prezentovat, jak se mu zlíbí, ale přejmenovávání tohoto druhu mi připadá stejně vlezdoprdelózní jako přejmenovávání Rangers na Plavci nebo Toronto na Brontosauři - s tou výhradou, že citované kapely to dostaly příkazem. A samozřejmě se jednalo o jiný řitní otvor.

5 děda děda | Úterý v 7:37 | Reagovat

Dodatečně se omlouvám za invektivu na téma "Frank" - netušil jsem, že se jedná o trampskou přezdívku, nikoli o projev snahy o světovost. Sice můj otec trampoval už na počátku třicátých let 20. století a bez přezdívky se obešel, ale vím, že tenhle přezdívkový zvyk je vžitý a nijak mi nevadí. Jen tak mimochodem, kdopak ví, jak vlastně vznikla přezdívka "Wabi" ?

6 Frank Frank | E-mail | Web | Úterý v 9:34 | Reagovat

Opravdu jsem nechtěl s něčím takovým vystoupit, ale dostal jsem vynadáno od pořadatelů nové Politické písně, že to vše byl výmysl trampů. Tímto jsem chtěl dokázat, že v pozadí byla STB a trampové to většinou odmítli. Jsem starý tramp, tuhle přezdívku mám už 50 let a byl jsem vedoucím kapely, přes 30 let sheriffem několika osad (hlavně SKO) - Spojených Karlovarských osad, píšu do novin a trampských časopisů po celém světě, pomáhal jsem pod Brnem založit Muzeum Buffalo Billa,spolupracuji na vytvářeném muzeu Trampingu atd, atd. V r. 2 000 jsem na campu Arizona, který jsem pomáhlal budovat, dostal od kamarádů z celé republiky čestnou hvězdu Marshala Západočeského kraje. Stačí?

7 děda děda | Úterý v 16:01 | Reagovat

[6]:
Ona StB byla skoro za vším, i když ne nutně jako organizátor. Prošel jsem kdysi štábem plzeňské Porty a soudruzi z Krajské správy tam přirozeně nechyběli, pořadatelem byl ovšem ČÚV SSM. Ti soudruzi byli na první pohled mimochodem docela příjemní, až na druhý pohled z nich trochu mrazilo v zádech. Sokolovský Politfest samozřejmě trampové nespustili, hlavní osobou byl Jarda Studený, který se možná tak trochu trampem cítil být, ale aktivní v tomto ohledu - aspoň pokud vím - nikdy nebyl. Ovšem jak už jsem napsal, mezi účastníky se lidé z okruhu folk/country/tramp vyskytovali celkem hojně, hlavně v začátcích, než se to zvrhlo směrem ke komerci v duchu vzorového festivalu v Berlíně.

Celé tohle "hudební dění" byla ostatně těžká schizofrenie, snad to někdo jednou sociologicky zpracuje. Jakési pokusy už tady byly, ale objektivitou zrovna nesršely. Sám jsem v užším pořadatelském kruhu položil otázku ve smyslu, zdali tímhle okázalým pořádáním akcí na podporu zájmové umělecké činnosti vlastně nekolaborujeme s komunisty. Dostalo se mi tehdy odpovědi, že když nic jiného, tak snad aspoň nikomu neubližujeme. Dnes si tím nejsem tak jistý, ale dnes je hodně věcí jinak.

Pokud, milý Franku, tohle dění tak dlouho sleduješ, tak budeš možná pamatovat na kapelu, kterou oni tolik srdeční a přátelští trampové na Portě v Olomouci v roce tuším 1980 vypískali. Mimo jiné proto, že tam hrály bicí a elektrická kytara, kterou obsluhovala moje maličkost. Tenkrát jsem si vymyslel heslo "Všichni jsme kamarádi a kdo není kamarád, toho zastřelíme". Ale možná jsem ho vlastně ani nevymyslel, jen jsem v příslušné rovině pochopil, jaká hrůza je fanatismus a narcisismus jakéhokoli druhu. Zkrátka všechno je holt jinak.

8 Jiří Nedavaška Jiří Nedavaška | E-mail | Web | Úterý v 22:15 | Reagovat

Zdravím a jen konstatuji,že pokud nejsi milý Dědo ochoten diskutovat pod vlastním jménem,považuji Tě za dědu velmi zbabělého...

9 Krebs Krebs | Úterý v 22:45 | Reagovat

Zdravim vsechny bembeky. Uz vam dal Rosta mokrym hadrem pres drzku? :-)))

10 Alois Sebastian Vinco Alois Sebastian Vinco | Úterý v 23:09 | Reagovat

Krebsi
Rosta jeste nedal nikomu mokrym hadrem pres drzku. On se jen tak tvari ze je tvrdas, ale jinak je to hodnej, milej a moudrej pan. On chce kazdymu jen to dobre a kdyby jsme se ridili jeho radami ktere tak stedre rozdava ve svych clancich tak by jsme vsichni byli stastni

11 Daw Daw | Včera v 11:15 | Reagovat

[10]: [10]: Milý Sebastiane, já jen doufám, že svá slova myslíš upřímně a není to je štěkání staré Belly.

12 Katoda Katoda | Včera v 12:14 | Reagovat

Proboha, vy považujete Dean Reeda za "zajímavého člověka"? Svatá prostoto! Účast Rudého Reeda sama o sobě dokresluje o co šlo a jde!

13 Josef Pepa Nos Josef Pepa Nos | E-mail | Web | Včera v 16:51 | Reagovat

Řek bych, že to jsou podobně zajímavé informace jako ty o dinosaurech.
A tak ještě jednu: Když mě chtěl Vojta Lindaur dostat na podium, abych si zahrál se Spirituálama v mém rodném KS Opatov na jaře v roce 1989, kdy už bylo každému jasné kudy půjde další vývoj, podělal se v ten moment Tichota strachy a řekl:"To by byl konec naší kariéry!"
Souhlasím s Rosťou. Ať jde 99% lidí z českého šoubyznysu do prdele a zůstane tam na věčné časy a nikdy jinak!

14 David David | Včera v 18:01 | Reagovat
15 Daw Daw | Včera v 22:07 | Reagovat

[14]: Wernere, výjmečně máš pravdu.

16 David David | Včera v 22:17 | Reagovat

[15]: Samozrejme ze mam pravdu. Precti si hlavne prispevky nasich krajanu pod videem.

Nový komentář